برگزاری رویداد هفتۀ ژئو ۲۰۲۲ (Geo Week ۲۰۲۲)

.
1400/08/26
به گزارش دفتر فناوری اطلاعات و آمار وزارت نیرو (گروه مهندسی اطلاعات و GIS)، دومین وبینار تخصصی روز جهانی GIS در صنعت آب و برق با شعار " GIS برای بهترین سازوکارها و دقیق ­ترین تصمیم­ ها"در 26 آبان ماه سال 1400 در وزارت نيرو برگزار شد. اين وبينار توسط دفتر فناوری اطلاعات، امنیت فضای مجازی و آمار وزارت نیرو و با همکاري اعضاي کارگروه اطلاعات مکاني متشکل از ساتبا، شرکت ­هاي مادر تخصصي و مشارکت شرکت های زیرمجموعه آنها و همچنین سازمان نقشه­ برداری کشور برگزار گردید. هدف از برگزاري این وبينار، افزایش سطح دانش و آگاهی کارشناسان و مدیران و تقویت توان علمی و حرفه­ ای آن­ها، انتشار یافته‌های نو و بدیع در زمینه فناوری اطلاعات مکانی و فرصتی برای اشتراک ایده، تجربیات و راهکارها بود.
در این مراسم "رضا انجم شعاع" معاون وزیر در تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو ضمن اشاره به این که وزارت نیرو به عنوان متولی صنعت آب، برق و فاضلاب وظایف سنگینی بر عهده دارد و مهمترین وظیفه ما این است که بتوانیم با استفاده از فناوری های نوین ماموریت خود را در صنعت آب و برق به بهترین شکل انجام دهیم، افزود: برای تحقق اهداف چشم انداز برنامه چهارساله وزارت نیرو همه باید برای ارتقای عملکرد وزارت نیرو تلاش نماییم که در حوزهGIS    هم هدف همین است. وی همچنین گفت: در حوزه GIS صرفا به دنبال ارتقای عملکرد و افزایش بهره­وری فرآیندهای صنعت آب و برق به کمک ‌GIS هستیم که در این مورد تولید و نگهداری تحلیل های مکانی قابل اعتماد و حذف رویکرد بخش نگری و اقدامات جزیره‌ای از اهداف ماست. سپس ایشان به اهداف مفید این وبینار پرداخت و اظهار امیدواری کرد که با هم افزایی که در این وبینار ایجاد می­ شود، سطح آگاهی همکاران افزایش یابد.
در ادامه این مراسم "آزرم دهستانی منفرد" مديرکل دفتر فناوري اطلاعات، امنیت فضای مجازی و آمار با اشاره به موارد استفاده از GIS  در کلیه بخش
­ های صنعت و پتانسیل و پیشرفت این وزارتخانه در زمینه اطلاعات مکانی، گفت: گستردگی و پراکندگی زیرساخت‌های صنعت آب و برق و ارائه خدمات این صنعت، با توجه به وسعت کشور نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت و توسعه شبکه متناسب با رشد تقاضا است .بدین منظور نیازمند سیستم‌های اطلاعاتی مناسب و کارآمدی هستیم که علاوه بر اطلاعات توصیفی مجهز به داده‌های مکانی باشد.
وی همچنین افزود: فناوری اطلاعات مکانی با کلیه فرآیندهای کسب و کار ما در صنعت آب و برق در هم آمیخته و توجه به این فناوری یک ضرورت و الزام اساسی است که باید به همه جوانب آن از تعیین استانداردها، دستورالعمل‌ها، ابزار و سامانه‌ها و بسترهای تبادل‌های مکانی تا موضوعات مرتبط با امنیت بپردازیم و به لطف خداوند وزارت نیرو با استفاده از مشارکت شرکت
­ های زیرمجموعه بهره برده و گزارش فعالیت ­هایشان در این وبینار که به مناسبت روز جهانی GIS برگزار می شود، ارایه خواهد شد.
در ادامه اين وبينار ژئوپرتال، مجموعه اسناد راهبردی فناوری اطلاعات مکانی وزارت نیرو و عملکرد صنعت آب و برق در حوزه  GIS و سازمان نقشه برداری کشور ارائه گردید:
ارائه عملکرد در بخش توزیع برق
ارائه عملکرد در بخش انتقال و فوق توزیع برق
ارائه عملکرد در بخش آب
تجربه موفق در بخش آب و فاضلاب
تجربه موفق در بخش انتقال و فوق توزیع برق
سازمان نقشه­
برداری کشور و در پایان از اعضای محترم کارگروه اطلاعات مکانی وزارت نیرو و شرکت­های زیرمجموعه ارائه ­دهنده، با اهدای لوح، تقدیر و تشکر به عمل آمد.